הלימודים לקראת תואר ראשון מתנהלים במסגרת המחלקות ותכנית הלימודים נקבעת על פי השנה הפדגוגית וההתמחות. הלימודים לתואר ראשון בבצלאל אורכים ארבע שנים בכל המחלקות למעט המחלקה לארכיטקטורה בה נפרשים הלימודים על פני חמש שנים. על פי החלטת המועצה להשכלה גבוהה רשאית האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל להעניק את התארים בוגר באמנות, בעיצוב ובארכיטקטורה על פי החלוקה שלהלן:

תואר בוגר באמנות .B.F.A  

יוענק עם סיום תכנית לימודים בת ארבע שנים במחלקות לאמנות, לאמנויות המסך, לצורפות ואופנה, לעיצוב קרמי וזכוכית ולצילום.

תואר בוגר בעיצוב .B.Des

יוענק עם סיום תכנית לימודים בת ארבע שנים במחלקות לתקשורת חזותית ולעיצוב תעשייתי.

תואר בוגר בארכיטקטורה .B.Arc 

יוענק עם סיום תכנית לימודים בת חמש שנים במחלקה לארכיטקטורה.

תכנית הלימודים לתואר בוגר

תכנית הלימודים המפורסמת באתר זה משקפת את התכנית אשר מתקיימת בשנת הלימודים הנוכחית, תשע”ח. תכנית הלימודים לשנת תשע”ט תתפרסם בשנתון בצלאל ובאתר האינטרנט של האקדמיה במהלך חודשי קיץ 2018.  התכנית כוללת את מערכת השעות, מגדירה את שיעורי החובה והבחירה במחלקות השונות ומפרטת את רשימת הקורסים במחלקה להיסטוריה ותאוריה. קורסים אלו משותפים לכלל המחלקות ומהווים חלק בלתי נפרד ממערכת הדרישות לתואר.
תכנית הלימודים מחייבת את הסטודנט להשתתפות בכל השיעורים במחלקה אליה התקבל ואין הוא יכול לשנותה אלא במסגרת הבחירה הניתנת. סטודנט רשאי להוסיף לתכנית הלימודים האישית קורסים ושעורים ממחלקות אחרות על פי בחירתו ובכפוף להסכמת המחלקות הרלוונטיות.

לימודים משולבים באקדמיה בצלאל ובחוג למדעי הקוגניציה, באוניברסיטה העברית בירושלים

מטרת התכנית להעמיק את תהליך ההכשרה של אמנים ומעצבים על ידי הקניית הבנה נרחבת של המערכת התפיסתית של אדם ושל התהליכים הקוגניטיביים המניעים אותו. שילוב זה יוביל לבנייה של חוויות משתמש טובות יותר בשדה העיצוב ולפיתוח היכולת לאמירה עמוקה הנוגעת למוח האדם ולתודעה האנושית בשדה האמנות. בנוסף, התכנית מכוונת גם להרחבת המחקר הקוגניטיבי לתחומים חדשים כגון מחקר מדיה חברתית, חקר היצירתיות, ווויזואליזציה של מידע.

תנאי הקבלה

התכנית מבקשת לפנות למועמדים מצטיינים בעלי ראייה אינטרדיסציפלינרית רחבה וכישורים במחקר, בעיצוב ובאמנות. התכנית פתוחה לכל מועמד אשר יעמדו בתנאי הקבלה של החוג למדעי הקוגניציה ושל אחת המחלקות בבצלאל.

מבנה התכנית

במהלך חמש השנים בתכנית משלבים התלמידים קורסים במדעי הקוגניציה עם קורסים באקדמיה בצלאל. למרות זאת שכר הלימוד בכל שנה הוא רק למוסד אחד:

התכנית מכוונת להדגשת חשיבות האינטגרציה בין עיצוב וטכנולוגיה על ידי השתתפות התלמידים בקורסים וסמינריון מחקרי המשלבים מבט קוגניטיבי עם עשייה בשדות העיצוב והאמנות וכן על-ידי הכוונת התלמיד לעבודה במעבדה מחקרית לקראת פרויקט גמר, שישלב באופן עמוק בין הדיסציפלינות שרכש במהלך הלימודים בשני המוסדות.

לימודים משולבים באקדמיה בצלאל ובחוג למדעי המחשב, באוניברסיטה העברית בירושלים

מטרת התכנית היא להסיר את המגבלות שנגזרות מהתפיסה ההיסטורית של הנדסה ועיצוב כשתי דיסציפלינות מובחנות. התכנית החדשנית תעניק לסטודנטים תואר במדעי המחשב (בסוף השנה השלישית) ותואר מהאקדמיה לעיצוב, בצלאל (בסוף השנה החמישית*). הלימודים יקנו ידע תאורטי ומעשי בתכנון, עיצוב ובניה של מוצרים חכמים, מתוך ניסיון להראות כי אתגרים בעיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, ואנימציה יכולים לשאוב פתרונות יצירתיים מתחומי המחקר ברובוטיקה, בינה מלאכותית, וראיה ממוחשבת.

תנאי הקבלה

התכנית מבקשת לפנות למועמדים מצטיינים בעלי כישורים במדעי המחשב ובעיצוב ומיועדת למועמדים אשר יעמדו בתנאי הקבלה של החוג למדעי המחשב ושל אחת המחלקות בבצלאל.

מבנה התכנית

במהלך חמש השנים בתכנית משלבים התלמידים קורסים במדעי המחשב עם קורסים באקדמיה בצלאל. למרות זאת שכר הלימוד בכל שנה הוא רק למוסד אחד:

התכנית מכוונת להדגשת חשיבות האינטגרציה בין עיצוב וטכנולוגיה על ידי:

  1. השתתפות התלמידים בארבעה קורסי ליבה כגון, ״בינה מלאכותית ככלי ליצירת מוצרים אינטראקטיביים״, ״וויזואליזציה וסוניפיקציה״, ״ממשק אדם מכונה״, ״תכנות בעידן פוסט-PC״. קורסים אלה הם הכלי העיקרי להקניית ידע ומיומנויות בהחלת כלים חישובים בעולם האמנות והעיצוב.
  2. הכוונת הסטודנטים בשנה השלישית והרביעית לתקופת התלמדות קיץ (summer internship) בחברות רלוונטיות בתעשייה, כגון Adobe, Google, Disney, Electronic Arts, ו- Microsoft
  3. דרישה כי פרויקט הגמר, יהיה דוגמה מסכמת של אינטגרציה בין טכנולוגיה ושדה העיצוב.

חשוב: מבנה תכניות הלימודים יכול להיות שונה מעט בין המחלקות ולכן חשוב לפנות ליועץ התכנית לשיחת עדכון.

מיכאל פינק, יועץ התוכנית: fink@cs.huji.ac.il נייד: 054-2451115

טופס הרשמה - לחץ כאן