קורס מוזיאולגיה בשיתוף מוזיאון ישראל
בשנת הלימודים תשע”ו, התוכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנויות פתחה קורס שנתי ומשותף עם מוזיאון ישראל, בהנחיית מר יגאל צלמונה וגב’ טניה כהן עוזיאלי (ראש אגף שירותי אוצרות במוזיאון). מטרת קורס זה היא להעניק לסטודנטים/ות במסלול אוצרות תעודת אוצר/ת המאפשרת על-פי חוק המוזיאונים לשמש בתפקיד אוצר/ת במוזיאון מוכר בישראל. במהלך שנה זו משרד התרבות יבחן את תכנית הלימודים ויגיע להכרעה לקראת סוף השנה.

‘פוסט פוסט’ מגזין מקוון של התכנית
פוסט פוסט הוא מגזין מקוון של התוכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנויות בבצלאל.
התוכנית על שתי מגמותיה – מגמת האוצרות ומגמת הכתיבה הביקורתית מעניקה מקום ייחודי להתנסות לא רק בכתיבה ובאוצרות ביקורתית אלא גם לקחת חלק בניהול, תכנון וחשיבה משותפת של מערכת כתב עת. מאחורי הקלעים של עולם הכתיבה הוא מקום מצוין להתנסות ולמידה של הכתיבה הביקורתית

תערוכה דה פקטו
תערוכה שנתית באוצרות קבוצתית בהנחיית המרצה נירית נלסון
קורס בהנחיית המרצה נירית נלסון במסגרתו קבוצת הסטודנטים המשתתפים בקורס זה עושה תהליך אוצרותי מא ועד ת. המהלך האוצרותי מאפשר הן עבודה ושותפות מחד ואת הקול של כל אחד ואחת מהסטודנטים מאידך
בתום התהליך התערוכה מוצגת בחללי בית הנסן
בספטמבר 2017 הוצגה התערוכה גומלי DATA , תערוכה יוצאת דופן הן במבנה שלה והן בתהליך האוצרותי, התערוכה נפרסה בהנסן בחללים שטרם הוצגו בהם יצירות והתכתבה עם הסיפור ההיסטורי, החברתי והכלכלי שהתקיים במקום.
בספטמבר 2018 תוצג בבית הנסן התערוכה השנתית השנייה במסגרת קורס זה.

אנחנו זה לא כולן.ם
התכנית לתואר שני במדיניות ותאוריה של האמנויות פתחה בשנת הלימודים תשע”ה, קורס משלב עשייה חברתית  בו סטודנטים/ות מהתכנית לוקחים/ות חלק בקורס ייחודיי המשלב עשייה חברתית, אוצרות וייצוג אמנותי ביקורתי עם פעילים ופעילות הקהילה הלהט”בית. הקורס משלב ידע אקדמי ומעשי.

סטודנטים מציגים: סדנאות וכנס מחקר

אנחנו זה לא כולן.ם – סדנא לאמנות ומגדר במאה ה-21 )24.06.2015)
כנס שהתגבש בסדנת מחקר משותפת של סטודנטים/ות, חוקרים/ות ואנשי הקהילה הלהט”בית. הכנס הציג דיון וחשיבה על אסטרטגיות לשינוי, להשתלבות ולנראות של הקהילה בעולם ההטרונורמטיבי ובמרחב האמנות. חוקרים/ות ואמנים/ות מתוך הקהילה הציגו את מחקריהם/ן.

הכנס תרבות לא תרבות – קולות עכשוויים במחקר (01.06.16)
כנס הסטודנטים/ות של התכנית, הכנס העניק במה לסטודנטים/ות לחשיפת מחקריהם בתחום התרבות.

הכנס: ” פוסטפנומנולוגיה, טכנולוגיה ואמנות” 11.6.2014
הכנס עסק בקשר שבין אמנות-טכנולוגיה ופילוסופיה והתמקד בהגותו של פרופסור דון אידה- אוניברסיטת ניו יורק, סטוני-ברוק, בהשתתפות ד”ר לרס בוטין -אוניברסיטת אלבורג, דנמרק וד”ר מינה רוקנסטיין -מרכז המחקר הלאומי לצרכנות, פינלנד. הכנס הפגיש את הסטודנטים/ות עם המחקר האחרון על טכנולוגיה ועל היחסים וההשפעות של הטכנולוגיה על היצירה והמחשבה האנושית על הטכנולוגיה

 הכנס: “פרשנות והערכה של אמנות” – 9.5.2013
הכנס הפגיש את הסטודנטים/ות בתכנית המ.א במדיניות ותיאוריה של האמנויות עם דיונים בנושאים ושאלות כגון: התיתכן פרשנות ללא הערכה?; מהי פרשנות?; פסיכולוגיה ופרשנות; בעד ונגד פרשנות היסטוריציסטית; תיאור, פרוש והערכה; נורמות של פרשנות; הפרשן או הפרשנית כמתווך/כת; פרשנות ופרצפציה; אתיקה של פרשנות; הפרשן/נית כמבצע/ת – המבצע/ת כפרשן/נית.

הכנס: “אוצרים ליום״ – 11.1.2012
הכנס הפגיש את הסטודנטים/ות בתכנית המ.א. במדיניות ותיאוריה של האמנויות עם מיטב האוצרים/ות הפועלים/ות בארץ. זהו הכנס הראשון בתכנית שנועד לציין את הקמתה, במהלכו לקחו חלק כעשרים אוצרים/ות שעסקו בדילמות הייחודיות לשדה תוך התמקדות בעיצוב ואמנות. האוצרים/ות דנו בסוגיות המרכזיות בהן הם/ן עסוקים/ות כיום ובכללן תערוכות עכשוויות, אוצרות בעידן הגלובאלי, אוצרות ואחריות חברתית, אוצרות ממסדית וחוץ ממסדית, אוצרות וביקורת, אוצרות ייחודית למדיה מסוימת ועוד. בין השאר לקחו חלק יגאל צלמונה, שרית שפירא, רותי דירקטור, טלי תמיר, רולא ח’ורי, ינאי סגל, אירנה גורדון, ד”ר דליה מנור, ד”ר דורון לוריא, חביבה פלד כרמלי, מיה הלוי, גלית גאון, סאלי הפטל נווה ואחרים/ות.

 מרצים אורחים בשנים האחרונות:

Chus Martínez is a Spanish curator, currently head at the Institute of Art, The Basel Academy of Art and Design – FHNW. Prior to her position at FHNW
Dr. Lars Botin, Aalborg University, Denmark
Dr. Minna Ruckenstein, University of Helsinki, Finland
Dr. Yoni Van Eede, Free University of Brussel, Belgium
José Roca is a Colombian curator, currently artistic director at FLORA ars+natura in Bogotá
Marjetica Potrč is a Slovenian artist and architect, currently represented by Galerie Nordenhake, Berlin/Stockholm and a professor at the University of Fine Arts/HFBK in Hamburg
Mr. Jan Tichy, The School of the Art Institute of Chicago, USA
Mr.Mark Voge and Ms. Young-Hae Chang, Artists, Seoul, S. Korea
Ms Nathanja Van Dijk,,Independent Curator and Director of A Tale of a Tub, Rotterdam
Ms. Ella Marder, Curator in the Neue Hose New York
Ms. Liora Belford, University of Toronto, the Department of Arts, Canada
Ms. Yasmil Raynolds, Curator of Contemporary Art, The Modern Museum, New York
Paula Toppila is a Finnish curator, currently executive director of Pro Arte Foundation and IHME Contemporary Art Festival
Prof. Don Ihde, State University of N.Y, Stony Brock USA
Sebastian Cichocki is a Polish curator, currently deputy director at The Museum of Modern Art in Warsaw
Yasmil Raymond is a Puerto Rican curator, currently associate curator at the Department of Painting and Sculpture, The Museum of Modern Art, New York

 

 

 

אבי סבח- אמן
אורי דסאו – אוצר עצמאי
אורי שלום- ארכיטקט, אוצר הביתן הישראלי בביאנלה לארכיטקטורה בונציה 2014
אורנה גרנות, אוצרת, מוזיאון ישראל
איה מירון, אוצרת משנה לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים
איה מירון, אוצרת, מוזיאון ישראל
אירנה גורדון, אוצרת, סדנת ההדפס ירושלים
אלהם רוקני- אמנית
אלונה רודה- אמנית
אלכס וורד ז”ל, אוצר לעיצוב ואדריכלות, מוזיאון ישראל, ירושלים
אמיתי מנדלסון, אוצר אמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים
אמיתי מנדלסון, אוצר, מוזיאון ישראל
אפרת אסף שפירא, אוצרת אתנוגרפיה, מוזיאון ישראל, ירושלים
בועז ארד, אמן, מרצה בבצלאל ובמדרשה לאמנות
בני אפרת, אמן
ברק כהן, ראש אגף פיתוח ויחסי חוץ, מוזיאון ישראל, ירושלים
ג’ימס סניידר, מנכ”ל מוזיאון ישראל, ירושלים
גב’ טניה כהן עוזיאל, ראש אגף שירותי אוצרות, מוזיאון ישראל ירושלים
גילית אבגי, חוקרת מוזיאונים
גילית אבגי, חוקרת מוזיאונים
גל רויטל, קולנועית
גליה בר-אור, מנהלת המשכן לאמנות, עין חרוד
גלית גאון, אוצרת במוזיאון העיצוב חולון
גרי גולדשטיין, אמן
ד”ר אביעד סטולמן – אוצר ראשי, הספרייה הלאומית, ירושלים
ד”ר אביעד סטולמן, אוצר ראשי של אוספי הספרייה הלאומית
ד”ר אורית שחם גובר, אוצרת מוזיאונים היסטוריים, אוצרת ראשית, בית התפוצות (מוזיאון העם היהודי), תל אביב
ד”ר גל ונטורה , החוג לתולדות האמנות, האוניברסיטה העברית
ד”ר גליה בראור, מנהלת המשכן לאמנות בקיבוץ עין חרוד
ד”ר חיים דעואל לוסקי, בצלאל, אוניברסיטת תל אביב ובית ברל
ד”ר חנה פרוינד–שרתוק, חוקרת אמנות, חוקרת תרבות, ראש מחלקת אמנות, מנשר.
ד”ר טלי גביש, מנהלת אגף הנוער והחינוך לאמנות מוזיאון ישראל
ד”ר יהושע סימון, מנהל מוזיאון בת ים
ד”ר מרטין וייל, מנכ”ל מוזיאון ישראל לשעבר, ממקימי פרויקט פארק איילון
ד”ר סיגל מיילין, מנהלת מדעית MDbioscience
ד”ר רומי מיקולינסקי, בצלאל, אוניברסיטת חיפה
ד”ר רז חן מוריס, החוג להיסטוריה, האוניברסיטה העברית
דוד גרשטיין, אמן
דוד מבורך, אוצר לתקופה ההלניסטית, רומית וביזנטית, מוזיאון ישראל, ירושלים
דוד פייביש, יזם
דודי מבורך, אוצר, מוזיאון ישראל
דורית שפיר, אוצרת אמנות אפריקאית ואוקיאנית, מוזיאון ישראל, ירושלים
דלית מתתיהו, אוצרת במחלקה לרישום והדפס, מוזיאון תל אביב לאמנות
דניאל לנדאו, אמן וחוקר מדיה, הפקולטה לאמנויות המדרשה, המכללה האקדמית בית ברל
דרורית גור אריה, אוצרת ראשית ומנהל מוזיאון פתח תקווה
ורדית גרוס–אוצרת ומנהלת ארטפורט תל אביב
חביבה פלד, אוצרת ביד ושם
חיה הראל, אוצרת מוזיאון הרצל, ירושלים
חן תמיר- אוצרת, המרכז לאמנות עכשווית תל אביב
טל יחס, אוצרת עצמאית
טלי שמיר, מנהלת אגף הנוער, מוזיאון ישראל, ירושלים
טניה סירקוביץ, אוצרת לרישומים והדפסים, מוזיאון ישראל, ירושלים
יונתן אמיר, עורך כתב העת “ערב רב”
ישראל הירשברג, אמן ומנהל בית הספר לציור
לאה ומר. דייגו מאואס, אמנים
ליאב מזרחי, אמן ואוצר
מאיה הלוי, מנהלת מוזיאון המדע, ירושלים.
מאיר אפלפלד, אמן
מוטי בודק, אדריכל
מושון זר, מעצב
מטוס יוחאי, אמן
מיכל סהר, מעצבת
מילנה גיצין, אוצרת עצמאית
מירה לפידות, אוצרת ראשית לאמנויות, מוזיאון ישראל
מעיין שלף – אוצרת עצמאית
נורית בנק, אוצרת ראשית, מוזיאון היכל שלמה, ירושלים
סוזן לנדאו – מנכ”לית ואוצרת ראשית, מוזיאון תל אביב לאמנות
סמיון בלו פיינרו – אמן ואוצר הביאנאלות של חיפה ושל סכנין
סעיד אבו שקרה, מנהל הגלריה לאמנות פלסטינית, אום אל פחם
עדה ורדי, אוצרת, מעצבת ספרים
עדו ברונו, מעצב תעשייתי
עדינה קמיאן -קשדן, אוצרת לאמנות מודרנית במוזיאון ישראל
עו”ד יואל לוי ז”ל, מומחה בתביעות של השבת יצירות שנגזלו ע”י הנאצים
עומר קריגר- אמן ואוצר פסטיבל מתחת להר, עונת התרבות הירושלמית
עידית עמיחי, לשעבר מנהלת מחלקת אמנות פלסטית ומוזיאונים במשרד התרבות
עידית עמיחי, מנהלת מחלקת אמנות פלסטית ומוזיאונים, משרד התרבות והספורט
עמליה קשת, אחראית על צילום וזכויות קניין רוחני, מוזיאון ישראל, ירושלים
פיינרו בלו-סימיון, אמן ואוצר
פרופ’ מריים ריינר, חקר המוח, הטכניון
פרנקו קובי, מעצב, אוצר
קבוצת סלה- מנקה
קובי בן-מאיר, אוצר באגף החינוך והנוער, מוזיאון ישראל, ירושלים
קולברג אפרת, מוזיקאית
קריגר עומר, אמן
קרן גולדברג, מבקרת אמנות
קרן יעלה גולן- אמנית, אוצרת הביתן הישראלי בביאנלה לארכיטקטורה בונציה, 2014
רויטל פרץ בן אשר, אוצרת
ריטה קרסטינג- אוצרת לאמנות עכשווית, מוזיאון ישראל
ריטה קרסטינג, אוצרת, מוזיאון ישראל
רינת שניידובר, אמנית
שי דורון, מנהל גן החיות התנכי
שלומית שטיינברג, אוצרת אמנות אירופית, מוזיאון ישראל, ירושלים
שלף מעין, אוצרת עצמאית
תמר מנור פרידמן, אוצרת עצמאית
תמר מנור פרידמן, אוצרת עצמאית

 

טופס הרשמה - לחץ כאן