התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל היא תכנית דו-שנתית, המכשירה מעצבים ויוצרים יוצאי דופן לתפקידי מנהיגות בעולם משתנה. התכנית היא מסגרת לימודית ויצירתית בה רוכשים הסטודנטים כלים ושיטות עבודה חדשות, ונחשפים לשדות ידע חדשים בכדי להוביל מהלכים במאה ה-21. מהלך הלימודים משכלל את היכולת להשתלב בצוותים מולטי דיסציפלינריים המאפיינים תהליכי פיתוח, מפתח ראייה מערכתית, גישה ביקורתית ושפה אישית ופותח אפשרויות ליישום תהליכי עיצוב בתחומים אחרים.

התכנית מציעה התמקדות בשלושה תחומי ידע מרכזיים בשדה העיצוב העכשווי – אודות עיצוב, עיצוב וטכנולוגיה וניהול עיצוב.

‘אודות עיצוב’ ( Experimental Design)

רכיבי יסוד הקשורים בבסיסו של מקצוע העיצוב השתנו באופן מהותי בשנים האחרונות : עלייתן של טכנולוגיות חברתיות אפשרה תהליכים חדשים של למידה, רכישת מיומנויות ושיתוף רעיונות. דפוסי ופלטפורמות הצריכה השתנו אף הם ויחד אתן מושגים כמו “מערכת”, “שירות” ו”פלטפורמה” הצטרפו לתוצרי עיצוב מסורתיים. טכנולוגיות ייצור דיגיטאליות הפכו זמינות וזולות יותר ופעפעו לחללי העבודה של מעצבים ויצרנים ברחבי העולם. יצירה ושיתוף הם פעלי ה’עכשיו’ ואינם נחלתם של” יוצרים”  אלא של ציבור רחב המגיע מתחומי תוכן שונים. אכן מקצוע העיצוב השתנה עד מאוד בשנים האחרונות.
אל מול שינויים אלו מהותו של מסלול אודות עיצוב היא חיפוש אחר גבולות המקצוע והרחבתן. המסלול פועל לקידום מעצבים-יוצרים מצטיינים בתחום הדינאמי של עיצוב ניסיוני.

מעבדות העיצוב עוסקות ביחסים שבין עיצוב לטכנולוגיה, חברה ותרבות מתוך נקודת מבט רפלקטיבית השמה דגש על חשיבה באמצעות עשייה. הסטודנטים במסלול יפעלו כצוותי חשיבה לצד עבודה אינדיבידואלית וייקחו חלק פעיל בניסוח, אוצרות והפקה של תערוכות בארץ ובחו”ל- משלב הקונספט ועד ההצבה והטקסט המלווה של התערוכה. יתנסו בעבודת סטודיו, מתודולוגיות של מחקר יוצר, ביקורת תרבות, אוצרות, שכלול שפה עיצובית עצמאית ומיצובה בתמונה רחבה יותר של עשייה בינלאומית.

שיתופי פעולה לדוגמא שהתנהלו במסלול:

באוהאוס עכשיו / BauNow – שיתוף פעולה עם אוני’ אנהאלט, שבדסאו, החוקר את המשמעויות החדשות של תנועת הבאוהאוס לרגל 100 שנים להווסדה.
MAKE IT LEO – שיתוף פעולה עם החברה ההולנדית אשר בחן את המושג “שליטה” בהקשרים של הדפסה תלת מימדית ועיצוב.
STATE OF DESIGN BERLIN – שיתוף פעולה עם יוצרים ישראלים בברלין, סביב שאלות של הגירה, שפה וזהות, אשר הוצגו בתערוכה משותפת במסגרת שבוע העיצוב בברלין במאי 2016.

בוגרי המסלול משתלבים כאוצרים, מרצים לעיצוב, מובילי חדשנות ומחקר, יוצרים עצמאיים פעילים המציגים בארץ ובחו”ל.

‘ניהול עיצוב וחדשנות’ (Design and Innovation Management)

מסלול ניהול עיצוב מאפשר למעצבים לחקור ולהתפתח בתחומים חדשים שבהם ההשכלה העיצובית תהווה יתרון תחרותי. המסלול עוסק בשכלול חשיבה עיצובית כבסיס לחדשנות עסקית ושינוי חברתי דרך שלושה תחומי ידע עיקריים:

עיצוב ככלי אסטרטגי וכאמצעי לצמיחה עסקית – ניהול עיצוב שם את המעצב בעמדת מקבל החלטות תוך שהוא עושה שימוש בחשיבה עיצובית כבסיס לזיהוי צרכים, ניתוח מגמות, אפיון מוצרים, וניהול תהליכים. ניהול עיצוב עושה שימוש בכלים מעולם העיצוב ובכך מבדל ומייצר יתרון למעצב כיזם וכמנהל בארגון.
עיצוב ככלי מחקרי – מתודולוגיות מחקר וניתוח העושות שימוש בכלים מעולם העיצוב לכדי זיהוי צרכים ואפיון פתרונות מבוססי עיצוב. מחקר עיצוב שם את המשתמש במרכז ובוחן את סביבת השימוש והחיים של מוצר או שירות במטרה לייצר למשתמש ערך חדש.
עיצוב ככלי חווייתי –  מבט רחב על הסביבה בה מתקיים מוצר באמצעות כלים ומתודולוגיות מעולם העיצוב. בחינת חוויית הלקוח והגורמים המשפיעים עליה מתוך כוונה לעצב מערך שירות הוליסטי ולהוביל מהלכי שינוי תרבותיים וחברתיים.

שיתופי פעולה לדוגמא שהתנהלו במסגרת המסלול:

ברינסוואי- חשיבה אסטרטגית מבוססת עיצוב על ידי כיוונים אסטרטגיים חדשים למוצר
שטראוס – איתור הקטגוריה הבאה של מוצרי החברה לפי יעד כלכלי מוגדר.
סירס ישראל – בחינה קונספטואלית של עתיד הקימעונאות העולמית
ג’וינט ישראל -עיצוב שירות
עיריית ירושלים – בחינה מחדש של השירותים לציבור.
משטרת ישראל, מוקד 100 – עיצוב שינוי.

בוגרי המסלול משתלבים כמנהלי מוצר ומנהלי חדשנות בעולם העסקי, כמובילי שינוי בארגונים ובגופים עירוניים וכיזמים בחברות פרטיות וציבוריות או במיזמים אישיים.

‘עיצוב וטכנולוגיה’   (Design and Technology)

מהפכות המתרחשות בתאוצה חסרת תקדים במחקר המדעי בפיתוח הטכנולוגי משפיעות דרמטית על חיינו, התנהגותנו והחברה בה אנו חיים. כל אלה מאלצים אותנו לחשב מסלול חיים מחדש בכל כמה שנים ולהיערך כבעלי מקצוע ובני אנוש. המסלול לעיצוב וטכנולוגיה מנסה להעניק את הכלים, המיומנויות וההזדמנויות לענות לצורך האוניברסלי לחשוב, לתכנן וליישם מערכות, מוצרים ושירותים המגלמות את הרצון האנושי בחוויות, סיפורים ומשמעות. אנו תרים אחר האופנים בהם כלים עיצוביים וטכנולוגיים יכולים וצריכים לשחק תפקיד משמעותי בבניית העתיד.

במהלך לימודיהם במסלול עוסקים הסטודנטים בנושאים העומדים בחזית המחקר והתעשייה העכשוויים והעתידיים: ממשקים בין עולמות דיגיטליים ופיזיים ובין בני אדם ומכונות חכמות, מרחבים מדומים, מדומיינים ומוחשיים, תוספים ושיפורים גופניים וחושיים ועוד. סטודנטים מגישות שונות ורקעים מגוונים מיצרים פרויקטים נועזים תוך לימוד ומגע ישיר עם טכנולוגיות שונות בשילוב עם שיטות ותפיסות עיצוביות, ובמהלך חשיבה ודיון על מהות העשייה הטכנו-עיצובית.

שיתופי פעולה נבחרים המתקיימים במסגרת המסלול :

בוגרי המסלול משתלבים במיזמים עצמאיים, כמובילי מו”פ/חדשנות בתעשייה במגוון תחומים (פיננסים, חינוך, IT, ביו-רפואי, מוצרי צריכה), כמובילי תחום טכנולוגי בחברות עיצוב תעשייתי, חוקרים באקדמיה ומובילי חדשנות במוסדות ממשלתיים או חברתיים.

 

טופס הרשמה - לחץ כאן