תכנית הלימודים של המחלקה לאמנויות המסך, המשלבת את תחומי הקולנוע הוידיאו והאנימציה, מכוונת את הסטודנטים לפתח מבט חד ושפה אישית, כדי ליצור אנימציה, קולנוע תיעודי, קולנוע אישי וניסיוני, אמנות וידאו וניו מדיה המנוסחת עלֿידי אמן השולט בכלים ובמדיום, ומרחיב את גבולות השפה ומייצר אמירות ושאלות בעלות משמעת ותוקף חברתי, פוליטי, ביקורתי, אישי ותרבותי.
אנו מבקשים לפתח יוצרי קולנוע ואנימציה עצמאיים, רב תחומיים ומקצועיים בעלי יכולת ותשוקה לפתח שדות אמנותיים חדשים תוך פריצת דרך במרחב שבין אמנות, קולנוע, אנימציה ומדיה דיגיטאלית אינטראקטיבית.

שנה א‘

מעניקה ברובה את הבסיס, היסודות והכלים הטכניים כמו גם התיאורטיים והתוכניים בתחומי הקולנוע, אנימציה והוידאו, במדיה הדיגיטלית וביצירה האמנותית. הסטודנטים בשנה זו לומדים קורסים מסורתיים כמו רישום, פיסול וצבע, צילום סטילס, צילום ותאורה בווידיאו, כמו גם הכרות ראשונית עם יסודות הקולנוע ויסודות המחשב, כתיבה ועיצוב מסך.

שנה ב‘

מעמיקה ומרחיבה את הידע הבסיסי, המקצועי והתיאורטי אשר נרכש בשנה הקודמת. התוכנית משכללת את הידע והכלים המקצועיים ומעודדת פיתוח גישה ושפה אישית וייחודית. בשנה זו נלמדים קורסים העוסקים בתוכנות מחשב מתקדמות ומקצועיות בהיבטים חזותיים לעיבוד תמונה ווידיאו, סאונד ועריכה,עיצוב במרחב הדיגיטלי, כתיבת תסריט, סטוריבורד ואיור, כמו גם התנסויות בכל תחומי ההתמחויות של המחלקה: אנימציה קלאסית, stop motion ותלת מימד.
במסלול הוידיאו: קולנוע ניסיוני תיעודי ווידיאו ארט.
בסוף השנה השנייה ללימודים ולאחר שכל אחד ואחת מהסטודנטים הלומדים נחשף והתנסה בכל קשת ההתמחויות של המחלקה, עליו לבחור באחד ממקצועת ההתמחות בו יעמיק ויתמקצע בשנים הבאות.

שנה ג‘

מהווה את חטיבת ההתמחויות והעומק בתחום הנבחר מתוך מגוון ההתמחויות של המחלקה: אנימציה קלאסית, stop motion, תלת מימד, וידאו ארט תיעודי וניסיוני. בשנה זו התוכנית ברובה פתוחה. כזו המאפשרת לסטודנט בחירה חופשית של קורסים מתוך מניפה רחב של אפשרויות המתקיימות סביב קורס מוביל של תחום ההתמחות הנבחר, וקורס מרכזי אחד משותף לכל ההתמחויות של המחלקה.
משקל הכובד של התכנית מוטה לכיוונם של הסטודנטים ולקיחת אחריות מלאה בבחירת המנחים, הקורסים והנושאים הנלמדים בתוכנית.

שנה ד’

מוקדשת ברובה ליצירת פרויקט הגמר, קורסי תמיכה והנחייה אישית.
הפרויקט מוגש כסרט ולחלופין הצבת עבודה בסיום שנת הלימודים. הפרויקטים עומדים במבחן וביקורת מול פאנל אנשי מקצוע נבחר מהמחלקה ואורחים מן החוץ. הפרויקטים אשר עמדו בקריטריונים המקצועיים מוצגים ומוקרנים בתערוכת הבוגרים בסיום שנת הלימודים.

קורסי המחלקה להיסטוריה ותאוריה

בנוסף לתוכנית הלימודים המחלקתית נדרשים הסטודנטים לצבור 24 נ”ז במסגרת לימודיהם במחלקה להיסטוריה ותיאוריה. המחלקה להיסטוריה ותיאוריה מעניקה לסטודנטים סביבה אינטלקטואלית מאתגרת לגילוי התרבות החזותית בהקשריה השונים: היסטוריים, סוציולוגיים, אנתרופולוגיים, פילוסופיים, פסיכולוגיים, כלכליים, מגדרים ועוד. מגוון המתודולוגיות והגישות התיאורטיות והביקורתיות הנלמדות בהקשר של תהליך היצירה, מעניקות לסטודנטים פרספקטיבות חדשות, מעוררות דרכי חשיבה ודיון תוך התבוננות ביצירה החזותית בעבר ובהווה, ומפתחות חשיבה עצמאית והתבוננות אישית. תוכנית הלימודים המגוונת שנבנתה מתוך גישה הדוגלת בפלורליזם רעיוני ותוכני מרחיבה את גבולות ההבנה של הדימוי החזותי על רבדיו השונים ואת משמעותו והשפעתו בעולם החברתי-פוליטי. התכנית מעניקה לסטודנטים/יות את השפה והכלים המאפשרים זיהוי וניתוח של הממדים השונים של הדימוי החזותי וקריאה של היצירה החזותית מתוך מחשבה ביקורתית. בצורה זו מלווה המחלקה להיסטוריה ותיאוריה את הסטודנטים/יות בבצלאל בשלבי הלימוד השונים בהם מתגבשת השקפת עולמם כיוצרים מתוך שאיפה להעמיק את תחומי הדעת שלהם ואת היכרותם עם התרבות והחברה בה הם יוצרים.
במקביל חותרים הקורסים של המחלקה לקשור בין הפרקטיקה של תהליכי היצירה, לבין ההיבטים התיאורטיים המניעים אותה ולשלב את ההנאה של יצירת האובייקטים/הדימויים החזותיים עם ההנאה של ההבנה התיאורטית. השילוב בין התחומים ולימוד השפה החזותית והמחשבה הביקורתית מסייע לסטודנט/ית ולפתח את היכולת היצירתית שלו/ה גם בטכניקה הפרקטית וגם בפיתוח רעיונות יצירתיים.
המחלקה מעניקה לסטודנט מיומנויות וכלים לאיסוף מידע חזותי ותיאורטי ועיבודו לכדי רעיון לכתיבת עבודה או ביקורת. המחלקה להיסטוריה ותיאוריה מקיימת כנסים וימי עיון על בסיס קבוע, ומפרסמת את כתב העת המקוון ‘בצלאל, כתב עת לתרבות חזותית וחומרית’ כמו גם הוצאת ספר שנתי בנושא התרבות החזותית.

בסיום הלימודים יוענק תואר בוגר באמנות B.F.A

*יתכנו שינויים בתכנית הלימודים
תכנית לימודית סופית תתפרסם בשנתון תשע”ט בקיץ 2018.

 

מתקנים וציוד במחלקה (העומדים לרשות הסטודנטים):

מדיה דיגיטלית ותוכנות נלמדות:

למידע על לימודים משולבים באקדמיה בצלאל והאוניברסיטה העברית בירושלים (בפקולטה למדעי המחשב ולמדעי הקוגניציה)

 

טופס הרשמה - לחץ כאן